Kontakta Räddningstjänsten

Räddningschef

Rutger Thuresson
Tel: 0485 – 478 70
Epost:
rutger.thuresson@oland.se

 

Förebyggande

Jonas Mårtensson
Stf Räddningschef
Tel: 0485 – 478 22
Epost: jonas.martensson@oland.se

Anders Palmgren
Brandinspektör
Tel: 0485-478 72
Epost: anders.palmgren@oland.se

 

Extern utbildning

Carina Nilsson
Instruktör
Tel: 0485-478 69 (mån-ons, övrig tid via mail)
Epost:
carina.nilsson@oland.se

 

Materiel

Bernt Carlsson
Tekniker
Tel: 0485 – 478 73
Epost: bernt.carlsson@oland.se

Åke Olsson
Tekniker
Tel: 0485 – 478 74
Epost: ake.olsson@oland.se

Nikolaus Karantonas (förmiddagar)
Tekniker
Tel: 0485-478 97
Epost: nikolaus.karantonas@oland.se

 

Risk- och Informationssäkerhet

Reinhold Sehlin
Risk- och Informationssäkerhetschef
Tel: 0485 – 476 15
Epost: reinhold.sehlin@morbylanga.se

Sotning

För frågor om eldstäder och sotning – vänd dig till din lokala sotare

Öland: 
Björn Sandher
Tel: 0485-777 28, 0708-67 96 34